ویژگی های نوزاد سالم

میانگین وزن نوزاد تازه متولد شده 43 كیلوگرم می باشد كه وزن پسران اندكی بیش از وزن دختران است حدود 95% نوزادان طبیعی متولدشده در موعد مقرّر بین 6452 كیلوگرم وزن دارند

به صفحه دریافت ویژگی های نوزاد سالم خوش آمدید.

قبل از اینکه به صفحه دانلود بروید پیشنهاد می کنیم قسمتی از متن و توضیحات ویژگی های نوزاد سالم را در زیر مطالعه نمایید.

میانگین وزن نوزاد تازه متولد شده 43 كیلوگرم می باشد كه وزن پسران اندكی بیش از وزن دختران است حدود 95% نوزادان طبیعی متولدشده در موعد مقرّر بین 6452 كیلوگرم وزن دارند

دسته بندی پزشکی
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 15
حجم فایل 14 کیلو بایت

ویژگی های نوزاد سالم

 

دكتر حسن افتخار اردبیلی
دانشكده بهداشت دانشگاه تهران
اهداف درس
پس از یادگیری این مبحث، فراگیرنده قادر خواهد بود : 
  زمان معاینه نوزادان و چگونگی معاینه و نكات مهم طبیعی و غیرطبیعی در معاینه نوزادان را بداند و شرح دهد
  آزمایش های رایج غربالگری در نوزادان را شرح دهد
  زردی فیزیولوژیك نوزادان و تفاوت آن با زردی پاتولوژیك را شرح دهد
  تغییرات طبیعی نوزادان در دوره انتقالی را توصیف نماید
واژگان كلیدی 
نوزاد سالم ، دوره انتقالی ، غربالگری در نوزادی 
نوزادان طبیعی 
95ـ90% نوزادان با سن جنینی 42ـ37 هفته متولد می شوند و بسیاری از آن ها از سلامتی هنگام تولد برخوردارند، با این حال همه نوزادان پس از تولد باید مورد معاینه و بررسی قرار گیرند زیرا ممكن است درنگاه و بررسی كلی، بسیاری از مسائل و مشكلات مورد توجه قرار نگرفته ودر آینده بر رشد و تكامل نوزاد، تاثیر نامطلوب بجا گذارند.
میانگین وزن نوزاد تازه متولد شده 4/3 كیلوگرم می باشد كه وزن پسران اندكی بیش از وزن دختران است. حدود 95% نوزادان طبیعی متولدشده در موعد مقرّر بین 6/4-5/2 كیلوگرم وزن دارند. متوسط قد 50 سانتی متر می باشد كه تقریبا 95% نوزادان بین 55-45 سانتی‌متر قد دارند. میانگین اندازه دور سر حدود 35 cm است كه بین cm2/37-6/32 متغیر می باشد.
تشخیص عوارضی مانند كاتاراكت (آب مروارید) مادرزادی، شكاف كام، فتق مغبنی، قرار نداشتن بیضه ها در كیسه بیضه، هیپوسپادیاس (قرار گرفتن سوراخ مجرای ادرار در محل غیر طبیعی روی آلت تناسلی)، دررفتگی مادرزادی مفصل ران، اندازه گیری دور سر، قد و وزن و بررسی وضعیت قلب و ریه ها و اندام های دیگر به دقت و حوصله نیاز دارد.
بهتر است نوزاد بلافاصله پس از تولد و هم چنین در 24 ساعت اول زندگی معاینه و بررسی شود و آموزش های ضروری از نظر چگونگی تغذیه نوزاد، دفع مكونیوم و مراقبت به لحاظ درجه حرارت محیط شستشو و استحمام و پیدایش زردی، به مادران ارائه شود.
زردی نوزاد 
یرقان دوره نوزادی یكی از مسائل شایع می باشد كه درصد قابل توجهی از نوزادان به شكل های فیزیولوژیك و پاتولوژیك آن مبتلا می شوند. یرقان فیزیولوژیك معمولا از پایان روز دوم زندگی شروع و در روزهای چهارم و پنجم به حداكثر مقدار خود می رسد و سپس به تدریج كاهش می یابد.
بطور كلی میزان بیلی روبین كمتر از 12 میلی گرم درصد میلی لیترخون در نوزادان با سن جنینی طبیعی و بیلی روبین كمتر از 14 میلی گرم درصد میلی لیتر خون در نوزادان نارس، یرقان فیزیولوژیك نامیده میشود. در صورتی كه مقدار بیلی روبین از مقادیر یاد شده برای نوزادان طبیعی و نارس تجاوز كند، یرقان پاتولوژیك محسوب می شود. ضمن توجه به علائم بالینی و آزمایشگاهی نوزادان مبتلا به یرقان، برای تشخیص علل و عوامل موثر بر آن، در صورت مشاهده هر یك از مواردزیر، اتخاذ تصمیم فوری ضروری می باشد: 
1) یرقانی كه در 24 ساعت اول زندگی شروع شود
2) افزایش بیلی روبین، از 5 میلی گرم درصد میلی لیتر در 24 ساعت تجاوز كند
3) بیلی روبین از 12 میلی گرم در نوزادان طبیعی و 14 میلی گرم در نوزادان نارس تجاوز كند
4) یرقان در نوزادان طبیعی، بیش از یك هفته و در نوزادان نارس بیشتراز دو هفته، به طول انجامد.
علل و عواملی كه به تولید بیش از حد معمول بیلی روبین در نوزادان منجر می شوند 
1) ناسازگاری گروههای خونی مادر و جنین كه عمدتا شامل ناسازگاری Rh و ABO و گروههای فرعی است
2) اختلالات ژنتیكی (اختلالات آنزیمی نظیر اسفروسیتوز مادرزادی) وهموگلوبینوپاتی ها نظیر آلفا و بتا تالاسمی و گالاكتوزمی
3) همولیز گلبول های قرمز خون مانند مصرف بیش از حد ویتامینK 
4) هماتوم و خونریزیهای داخلی
5) انسدادهای مكانیكی منجربه اختلال در گردش كبدی ـ روده ای ترشحات صفراوی. در مواردی نیز عواملی نظیر كم شدن جذب كبدی بیلی روبین، كمبود مادرزادی بعضی از آنزیم های ضروری، مصرف داروها، اختلال در انتقال بیلی روبین مستقیم از كبد، انسداد مجاری صفراوی، عفونت دوران جنینی نوزاد، عفونت های پس از تولد و بعضی ازبیماری های خاص ممكن است به زردی نوزاد منجر شود.

هدف از اشاره به عوامل متعدد ایجاد كننده زردی نوزادان، بیشتر جلب توجه دانشجویان به حساسیت مسئله است و این حساسیت ها را می توان به شرح زیر خلاصه كرد

جعبه دانلود

برای خرید و دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *