مقاله در مورد نهج البلاغه 70 صفحه + pdf

نهج البلاغه نیز که عصاره تفکرات امیرالمؤمنین علی (ع) است و بعد از قرآن در مرتبه ی دوم قرار می گیرد، از متانت و استواری ویشیوایی قرآن و رایحه ی سخنان پیامبر بهره ها برده است و در جای جای این کتاب ارزنده در خطبه ها، نامه ها و حکمت ها سخنان و بیاناتی را می بینیم که از کلام خدا نازلتر اما از کلام بشر بالاتر است سخنان حکمت آموزی که با هنر زیبای فصاحت

فرمت فایل: pdf

تعداد صفحات: 70

حجم فایل: 2.887 مگا بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

با وجود آنکه نهج البلاغه دومین کتاب مسلمانان است اما در بین مسلمانان محجور ماند، و کمتر کسی از آن به عنوان کتابی که به همه ی جنبه های زندگی انسان اشاره دارد، توجه می کند. کتابی ادبی، عرفانی، اجتماعی و اخلاقی که برای همه ی اقشار جامعه می تواند مورد استفاده قرار گیرد. و انسان را از اغراض و امراض دنیوی دور کند، و با زیباترین شکل بیان او را به ملکوت اعلی برساند.

همانطور که قرآن کریم، باید در زندگی مسلمانان نمود عینی داشته باشد. نهج البلاغه نیز که از زبان قرآن ناطق بیان شده می تواند در زندگی سرمشق قرار گیرد.

به خاطر علاقه ای که به مطالعه نهج البلاغه داشتم با عنایت خداوند متعال و تأیید استادان محترم فرصت تفکر و تعمق در این کتاب بزرگ فراهم آمد و سعی شد که ابتدا با توضیحی مختصر موضوع تشبیه، تبیین شود و سپس جایگاه نهج البلاغه و نقش آن در جامعه اسلامی و در بین اهل سخن بیان شود و پس از آن جملاتی که تشبیه در آن بکار رفته از نهج البلاغه استاد علی اصغر فقیهی جمع آوری کرده و جملات را در موضوعات اجتماعی، عرفانی، اخلاقی و طبیعی تقسیم بندی نموده و در نهایت به تسلط حضرت نسبت به مسائل جامعه و بکار بردن فن بلاغت در کلامشان با توجه به نیاز جامعه اشاره کرده ام.

فایل مفید دیگر:  جاهلیت

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” مقاله در مورد نهج البلاغه ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – مقاله در مورد نهج البلاغه – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
نهج البلاغه;حضرت علی;سیدرضی;دین;مذهب;اسلام;معارف

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *