تعریف تاریخ حدیث 132 صفحه + pdf

منظور از تاریخ حدیث، آگاهی از سرگذشت این علم از آغاز پیدایش تا زمان حاضر و تحولات آن در ادوار گذشته است

فرمت فایل: pdf

تعداد صفحات: 132

حجم فایل: 1.393 مگا بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

حدیث در لغت به معنی كلام، خبر و جدید است. در صحاح اللغه، لسان العرب و نهایه، حدیث ضد قدیم معنی شده است و مصباح المنیر حدیث را به آنچه نقل كنند تفسیر كرده است.

می توان نتیجه گرفت كه چون هر خبر و سخنی، حاكی از مطلب تازه و جدیدی است آن را حدیث نامیده اند و از این رو احكامی كه از ناحیه شخص پبغمبر انتشار یافته حدیث نام گذاری شده و در مقابل قرآن، كه به عقیدة بیشتر اهل سنت كلام قدیم است، قرار گرفته است؛ بنابراین حدیث نوع خاصی از خبر است كه به اعتبار مفادش، تازه و جدید است. از حدیث به سنت، اثر و روایت نیز تعبیر شده است.

سنت در لغت به معنی طریقه، سیره، جدید و صورت (الوجه) آمده است و در شرع به آنچه امر یا نهی شده و یا مستحب شمرده شده است، اطلاق می گردد. سنت گاهی در مقابل كتاب (قرآن) استعمال می شود و مراد از آن- چنان كه گفتیم- همان حدیث (قول وفعل وتقریر پیغمبر) است ولذا بخشی از مجموعه های حدیث را ‹‹سنن›› نام گذارده اند؛ چون در آنها اقوال و افعال پیغمبر ذكر شده است؛ مانند سنن ترمذی و سنن بیهقی. گاهی سنت در فقه به كار می رود، كه بیشتر مراد از آن مستحب در مقابل واجب است و احیاناً در مقابل بدعت نیز به كار رفت است؛ مانند طلاق سنّی و بدعی.

فایل مفید دیگر:  بررسی دقیق و مستقل واقعه فدک و شناخت علل شاخص بودن آن دسته بندی معارف اسلامی

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” تعریف تاریخ حدیث ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – تعریف تاریخ حدیث – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
حدیث;معارف;کتاب;مقاله;پی دی اف;تحقیق

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *